Planowanie emerytalne

Sprawdź, jak oszczędzać na emeryturę

Oszczędzanie jest ważne, szczególnie, że w dzisiejszych czasach, kiedy już nikt nie ma złudzeń dotyczących przyszłych emerytur. Posiadanie solidnego zaplecza finansowego na stare lata to konieczność, sprawdź jak odkładać pieniądze skutecznie.

Niestety ani odprowadzane składki do ZUS-u, ani otwarte fundusze emerytalne nie dają gwarancji, że na stare lata otrzymamy godną emeryturę, która będzie w stanie zaspokoić wszystkie nasze potrzeby. Należy martwić się o siebie i oszczędzać na własną rękę, aby po zakończeniu pracy zawodowej móc żyć godnie. Można oszczędzać na Indywidualnych Kontach Emerytalnych albo na Indywidualnych kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Obecnie instytucje bankowe mają do zaoferowania bardzo duży wybór produktów oszczędnościowych, które mogą pomóc w gromadzeniu pieniędzy. Najpopularniejszych produktem jest konto oszczędnościowe, które będzie dobrym rozwiązaniem na początek, w ten sposób nie można wprawdzie efektywnie pomnażać swoich pieniędzy, ale można tam przechowywać oszczędności. Dużą popularnością cieszą się również lokaty (sprawdź ranking lokat bankowych na altberger.pl), które niestety nie są takie opłacalne, jak jeszcze kilka lat temu. Jak nie znamy się na finansach, a mamy na koncie dużo pieniędzy, najlepiej zdecydować się na wsparcie fachowego doradcy, który zaopiekuje się naszymi finansami i doradzić, gdzie najlepiej ulokować oszczędności.

Polacy mają coraz większą świadomość odnośnie finansów, choć oszczędzanie nadal nie należy do naszych najmocniejszych stron. Pamiętajmy, że jest to nawyk, którego można się nauczyć. Nawet jeżeli jesteśmy osobami, które dotychczas miały tendencje do wydawania pieniędzy, nie należy się martwić. Odkładać może każdy i to niezależnie od tego, ile zarabia. Najważniejsza w oszczędzaniu jest systematyczność, choćby miały być to niewielkie sumy, to musimy być w odkładaniu regularni, to jest klucz do sukcesu.

Jeżeli mamy nieco większą wiedzę na temat inwestowania i jesteśmy w stanie podjąć większe ryzyko, warto zainteresować się giełdą papierów wartościowych. W tym wypadku im wyższe ryzyko jesteśmy w stanie podjąć, tym wyższe zyski możemy uzyskać.

Leave a Comment