Ubezpieczenia majątkowe

Ubezpieczenie firmowe – które warto wykupić?

Coraz większa liczba przedsiębiorców dba o zabezpieczenie mienia i interesów firmy na każdym etapie jej funkcjonowania. Największe znaczenie ma to oczywiście na starcie, choć w miarę rozwoju przedsiębiorstwa zmieniają się okoliczności mające wpływ na zmianę dotychczasowego wariantu ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenia są konieczne, by zadbać o finansowe bezpieczeństwo firmy?

Obligatoryjnie ubezpieczenie OC. Prowadząc swój biznes nie trudno narazić się kontrahentom, odbiorcom, innym osobom trzecim, którym wyrządzimy, nawet niecelowo szkody. Zwykłe codzienne czynności, np. usługi kosmetyczne, fryzjerskie, zatrucia pokarmowe w restauracji itp. Możliwości jest wiele, a polisa OC zabezpieczy nasze finanse, bo firma ubezpieczeniowa przejmie ewentualną odpowiedzialność. Rzecz jasna polisa OC obejmuje te zdarzenia, które wymienione są w umowie i nie podlegają wyłączeniom (zawartym w ogólnych warunkach ubezpieczenia). Zakres ochrony jest różny, zależy od wyboru ryzyk i ceny, jaką za ubezpieczenie zapłacimy.

Kolejnym ważnym ubezpieczeniem jest ochrona mienia firmowego. Polisa może obejmować w tym przypadku nie tylko towary i nieruchomości, ale choćby wyposażenie hali, magazynu czy biura. Podstawowa ochrona dotyczy zwykle ochrony od ognia, rabunku, czasem aktów wandalizmu. Należy przemyśleć, jakie ryzyka mogą wystąpić i tak dobrać ubezpieczenie, by móc spać spokojnie. Nie zawsze musi być ono drogie – kwestia ustaleń.

Utrata zysków przedsiębiorstwa to następne ryzyko, z jakim przychodzi się zmierzyć w biznesie. Polega to w skrócie na wypłacie rekompensaty w przypadku utraty możliwości zarobkowania. Firma zwraca oszacowany zysk brutto za ten okres, w jakim firma z powodów np. kradzieży towarów, pożaru, zalania i innych okoliczności nie mogła prosperować na identycznych zasadach jak przed wydarzeniem.

Podejmując decyzje o zakupie polisy warto przeanalizować potrzeby i tak wybrać zakres ochrony, by właściwie zabezpieczyć firmę. Za niski pakiet ochronny nie zawsze obejmuje dodatkowe ryzyka. Zbyt drogie ubezpieczenie nie do końca musi odpowiadać potrzebom przedsiębiorcy, więc po co przepłacać. Najlepiej dobrać pakiet dostosowany do branży, siedziby firmy i rodzaju współpracy z klientami i kontrahentami. Pomóc w tym może niezależny doradca finansowy Expander, posiadający w ofercie sprawdzone ubezpieczenia dla firm.

Leave a Comment