Ubezpieczenia turystyczne

Jak uzyskać odszkodowanie lotnicze?

Nieznajomość prawa zawsze działa na naszą niekorzyść. Okazuje się, że tylko 1% pasażerów linii lotniczych, którzy mają prawo do odszkodowania korzysta z tego przywileju. Bilety lotnicze mają obecnie przystępne ceny, także samolotami podróżujemy coraz chętniej i zdecydowanie częściej, niż kilka lat temu.

Według prawa pasażerowie linii lotniczych w przypadku odwołania lotu lub zmiany godziny czy terminu wylotu mają prawo do ubiegania się o odszkodowanie. Co ciekawe zgodnie z obowiązującym prawem do złożenia wniosku o przyznanie zadośćuczynienia mamy aż trzy lata. W ubiegłym roku na polskich lotniskach zostało odwołanych lub opóźnionych około 400 lotów, także wysokość rekompensaty w ramach odszkodowania mogłaby wynieść około 8 milionów złotych. Oczywiście taka sytuacja nie miała miejsca, ponieważ niewielu turystów zdaje sobie sprawę z tego, kiedy należy im się odszkodowanie. Problemy związanie z opóźnieniami lotów czy zmianą ich terminów przeważnie nasilają się w okresie wakacyjnym, ponieważ lotniska przepełnione są turystami. Lotniska najzwyczajniej nie nadążają z obsługą lotów, co jest całkowicie zrozumiałem, jednak gdy lot jest opóźniony więcej, niż trzy godziny i jesteśmy zmuszeni wiele godzin koczować w poczekalni, to jak najbardziej należy nam się odszkodowanie do 600 Euro. O zadośćuczynienie możemy ubiegać się również wtedy, gdy nie dostaniemy się na pokład samolotu przez overbooking, czyli w sytuacji, gdy liczba pasażerów mających wykupione bilety przekroczy ilość miejsc w samolocie. Niestety wiele linii lotniczych praktykuje sprzedawanie większych liczby biletów, niż jest przewidzianych wolnych miejsc, a to z tego względu, że zazwyczaj do odlotu nie zgłasza się komplet pasażerów. W tym wypadku również możemy wnioskować o odszkodowanie.

Odszkodowanie lotnicze należy się nam w sytuacji, gdy:

  • Lot zostanie odwołany
  • Lot zostanie opóźniony powyżej 3 godzin
  • Otrzymamy odmowę wejścia na pokład

Wysokość odszkodowania może być różna i będzie zależeć od takich czynników, jak długości trasy czasu opóźnienia przelotu:

  • opóźnienie powyżej 3 godzin w przypadku trasy do 1500 km – 250 EUR
  • opóźnienie powyżej 3 godzin w przypadku trasy od 1500 od 3500 km (lub między krajami należącymi do UE) – 400 EUR
  • opóźnienie 3-4h w przypadku trasy od 3500 km – 300 EUR
  • opóźnienie powyżej 4 godzin w przypadku trasy od 3500 km – 600 EUR

Oczywiście nie zawsze linie lotnicze będą zobowiązane do wypłaty odszkodowania np. gdy będą bardzo złe warunki pogodowe lub strajki. Chcą otrzymać odszkodowanie należy złożyć stosowny wniosek do przewoźnika z dołączonym biletem lotniczym lub paragonem z lotniska.

Leave a Comment