Większość Polaków chociaż raz w życiu miało zaciągnięty kredyt. Połowa dorosłych osób spłaca co najmniej jedno zadłużenie, tak wynika z raportu opracowanego przez Biuro Informacji Kredytowej, w tym tylko 8% stanowią niesolidni dłużnicy.
W czerwcu 2017 roku aktywne kredyty posiadało około 15,2 mln osób, tak więc wychodzi na to, że co drugi Polak spłaca obecnie kredyt. Oczywiście na pojedynczych zobowiązaniach nie poprzestajemy, wiele osób spłaca kilka kredytów jednocześnie, albo konsoliduje długi. Największy udział mają w tym wypadku kredyty hipoteczne (sprawdź kredyty hipoteczne na hipoteczny.com.pl).
Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do życia na kredytach, to swoje zobowiązania finansowe regulujemy na czas, tylko 8% kredytobiorców stanowią dłużnicy, który zalegają z ratami dłużej, niż 90 dni. Najczęściej kredyty zaciągają osoby między 35 a 44 rokiem życia, które są aktywne zawodowo, tak więc mają ustabilizowaną sytuację materialną. Hipoteki stanowią 70% łącznej wartości wszystkich kredytów Polaków, choć równie chętnie bierzemy pożyczki konsumpcyjne. Najwięcej płacą mieszkańcy Mazowsza oraz Śląska, przy czym w województwie mazowieckim jest najwięcej kredytów hipotecznych, a w województwie śląskim najwięcej pożyczek konsumpcyjnych. Pod względem geograficznym wygląda to następująco – najwięcej kredytów biorą mieszkańcy Lubelszczyzny oraz Wielkopolski, tutaj zobowiązania finansowe posiada ponad połowa mieszkańców.
Chociaż kredyt nie jest złym rozwiązaniem, pamiętajmy, że lepiej posiadać własne oszczędności. Za bardzo przyzwyczailiśmy się do korzystania z pieniędzy, które do nas nie należą, wiele osób nie potrafi skutecznie odkładać pieniędzy. Oszczędzania można się nauczyć, budując solidne zaplecze finansowe można poczuć się wolnym i bardziej bezpiecznym. Warto przeanalizować swoje wydatki i zastanowić się, ile jesteśmy w stanie odłożyć.