W ostatnich latach rośnie świadomość finansowa Polaków. Chętnie oszczędzamy, analizujemy produkty kredytowe, znamy już wartość pieniądza. Niestety jeszcze niewielką uwagę przykładamy do tematu ubezpieczeń. Ubezpieczenie mieszkania w skali roku może kosztować 100-200 zł, w zależności od wybranej ochrony. Polisę podpisujemy bez dokładnej analizy, sugerując się zazwyczaj opinią agenta ubezpieczeniowego, albo trwając w towarzystwie i jego propozycji od lat. Na rynku dostępnych jest sporo wariantów ubezpieczenia mieszkania. Dlaczego ich nie porównać i nie wybrać takiego zakresu, który zabezpieczy nas i nasze mienie przed nieoczekiwanymi zdarzeniami?
Jak dokonać wyboru?
Nie warto zaprzątać sobie głowy polisą, która ma zbyt wąski zakres ochrony. W sytuacji patowej może się okazać, że roszczenie nie zostanie uznane, albo otrzymamy odszkodowanie w niskiej wysokości. W podstawowych wariantach ubezpieczenia ochronie podlegają wyłącznie mury, tj. ściany, podłogi i to tylko w przypadku określonych zdarzeń – pożaru lub zalania. Decydując się na konkretną polisę warto sprawdzić, czy rozszerzony zakres ubezpieczenia dotyczy także ruchomości. W przypadku powstania szkody określonej w umowie, jeśli polisa nie zakładała ochrony mienia znajdującego się wewnątrz, a przecież każdy ma meble, sprzęt RTV czy AGD, biżuterię, a coraz więcej osób także bardziej ekskluzywne zbiory, np. dzieł sztuki.
Na rynku coraz częściej pojawiają się polisy all risk. Zakup takiego pakietu wprawdzie zwykle zapewnia całkowita ochronę i budynku i mienia, często również OC ale czy każdemu potrzebny jest taki pakiet? Przepłacanie za ubezpieczenie tez nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto poświęcić chwilę i wybrać ubezpieczenie kompleksowe, ale chroniące od takich ryzyk, które rzeczywiście mogą nas dotyczyć. Często pakiet podstawowy ubezpieczenia i dołączone oddzielne ubezpieczenia są najlepszym rozwiązaniem – wówczas ubezpieczymy i zapłacimy jedynie za to, na czym ta naprawdę nam zależy.
Wyłączenia w warunkach umowy
Przed podpisaniem każdej umowy zaleca się jej dokładne przeczytanie ze zrozumieniem. Jeśli nie jesteśmy pewni zapisów, warto prosić agenta o wyjaśnienia. Oczywiście można skorzystać z porady prawnej – ma to sens przy droższych wariantach ochronnych. Na uwagę zasługuje w tego typu umowach katalog wyłączeń, a więc zdarzeń czy sytuacji, w których nasza polisa nas nie obowiązuje i roszczenie nie będzie uznane. Im mniej takich wyłączeń, tym lepiej. Ogólne Warunki Ubezpieczenia to podstawowy element umowy ubezpieczeniowej. Wówczas nie będzie rozczarowań, gdy przydarzy nam się nieszczęście i będziemy się starali o wypłatę odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.