Ubezpieczenia majątkowe

Ubezpieczenie nieruchomości – jak uniknąć haczyków?

Polisa ubezpieczeniowa mieszkania czy domu nie jest droga, zazwyczaj w skali roku to koszt około 100-300 złotych. Mimo nie połowa nieruchomości w Polsce nie jest ubezpieczona. Ich właściciele tłumaczą to różnie, niektórzy są zdania, że mieszkają w bezpiecznej okolicy i nie boją się ani włamania, ani anomalii pogodowych. Inny twierdzą, że polisy są drogie, albo nie znaleźli produktu ubezpieczeniowego, który by ich zainteresował. Prawda jest taka, że warto zdecydować się na zakup polisy, dzięki temu w razie sytuacji kryzysowych, wypadków losowych, można otrzymać pieniądze, które pomogą nam zminimalizować straty.

Mimo, że świadomość społeczeństwa w kwestii finansów rośnie, to do ubezpieczeń nadal podchodzimy bardzo pochopnie. Nie czytamy umów polis, nie wiemy, jakie zdarzenia obejmuje nasze ubezpieczenie, nie czytamy listy wykluczeń, więc nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w niektórych sytuacjach pomimo posiadania polisy, nie otrzymamy pieniędzy, albo dostaniemy dużo mniejszą kwotę, niż zakładamy. Dopóki nie wydarzy się coś złego i nie będziemy potrzebowali pieniędzy z odszkodowania, to nie zwracamy uwagi na takie szczegóły. Warto szukać ubezpieczenia, które będzie chronić nasz dom w pełni, z drugiej strony nie warto przepłacać.

Porównaj różne oferty ubezpieczeń

Przed dokonaniem wyboru, warto porównać oferty rożnych firm (można to zrobić u ekspertów finansowych Expander). Obecnie można skorzystać również z rankingów polis ubezpieczeniowych, przy czym warto mieć świadomość tego, że niektórzy ubezpieczyciele często współpracują z takimi portalami i płacą im za umieszczenie na liście najlepszych. W ogólnych warunkach ubezpieczenia można znaleźć listę wykluczeń, czyli sytuacji, w którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności i nie wypłaci nam pieniędzy.

Odpowiednia suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to górna kwota, która jest nam wypłacana, jeżeli z domu nie zostanie nic, na przykład wskutek pożaru. Suma ta musi odpowiadać wartości rynkowej mieszkania czy domu, dzięki temu będziemy mogli odbudować budynek albo kupić inną nieruchomość. Pamiętajmy również o ubezpieczeniu ruchomości, wyposażenia, jakie posiadamy w domu, szczególnie jeżeli ma ono dużą wartość.

Wybór ubezpieczenia mieszkania lub domu, wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać. Najważniejsze, żeby podjąć decyzję świadomie i dokładnie czytać treść umowy.

Leave a Comment