Istnieje wiele różnych rodzajów ochrony ubezpieczeniowej, które może obejmować ubezpieczenie domu, ale niezależnie od sposobu zawierania umowy, jest jeden, który zawsze będzie obecny: podstawowa ochrona. Z jednej strony jest to gwarancja, która zabezpiecza Twój dom przed nieprzewidzianymi zdarzeniami a z drugiej strony, jest to ubezpieczenie, które staje się obowiązkowe w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego.
W jakich sytuacjach dom objęty jest podstawową ochroną?
Jedną z najczęstszych wątpliwości, jakie można mieć przy zawieraniu umowy ubezpieczenia domu, jest to, czy podstawowa ochrona będzie wystarczająca, aby ubezpieczyć dom od wszelkich nieprzewidzianych sytuacji lub zdarzeń. A także, bardzo często można się zastanawiać, czy ochrona obejmuje kradzież.
Ogień, pioruny i wybuch
Obejmuje uszkodzenia powstałe bezpośrednio w wyniku pożaru, wybuchu lub uderzenia pioruna.
Zjawiska atmosferyczne
Obejmuje szkody wyrządzonymi w domu przez: wodę deszczową, gdy jej intensywność jest większa niż 40 litrów na metr kwadratowy na godzinę, przez działanie wiatru lub przez przedmioty przemieszczone lub strącone przez wiatr, gdy prędkość przekracza 80km/h, śnieg, niezależnie od intensywności, powódź.
Dzięki podstawowej ochronie chronią Państwo bezpośrednie szkody materialne powstałe w każdym z tych przypadków: przepełnianie się jezior bez naturalnego ujścia i strumieni, przepełnienie kanałów, rowów lub sztucznych kanałów, przepełnienie spowodowane przez kanalizację i inne kanały podziemne, przepełnienie lub pęknięcie zapór i wałów ochronnych.
Złośliwe działania
Ochrona obejmuje wszystkie te działania, które zostały popełnione przez innych z zamiarem wyrządzenia szkody i które mają bezpośredni wpływ na Twoją własność. Obejmuje ona również działania złośliwe, które mają miejsce w trakcie burzliwych działań i w trakcie strajków.
Działanie dymu lub sadzy
Niezależnie od tego, czy jest to przypadkowe, czy nagłe.
Wpływ pojazdów i zwierząt
Bezpośrednie szkody materialne spowodowane zderzeniem lub uderzeniem zwierząt oraz pojazdów lądowych, morskich lub powietrznych, jak również znajdujących się w nich przedmiotów.
Fale dźwiękowe
Kiedy fale dźwiękowe są wytwarzane przez samoloty i statki kosmiczne.