Ubezpieczenia komunikacyjne

Jak kupić ubezpieczenie OC przez Internet?

W dzisiejszych czasach coraz więcej produktów kupujemy online. Dlaczego miałoby by być inaczej w przypadku polisy komunikacyjnej? Choć do wyboru mamy inne sposoby: zakup ubezpieczenia w placówce towarzystwa, za pośrednictwem agenta czy przez telefon to coraz częściej wybieramy opłacenie OC przez Internet.

Owe rozwiązanie posiada wiele zalet. Przede wszystkim oszczędzamy czas – nie musimy specjalnie wcześniej kończyć pracy, by odwiedzić najbliższą placówkę ubezpieczyciela. Cały proces możemy wykonać w dogodnym dla nas dniu i godzinie. Dodajmy, że możemy to zrobić nawet w niedzielę późnym wieczorem. Poza czasem oszczędzamy także pieniądze. Jeśli liczysz na tanie ubezpieczenie OC swojego samochodu bezsprzecznie powinieneś wybrać jego zakup przez Internet. Dzięki wielu ofertom możemy wybrać tę najlepszą. Jesteś zainteresowany taką opcją? Z pewnością zastanawiasz się jak wygląda proces zakupu ubezpieczenia online. Nie jest on skomplikowany. Poniżej w 5 krokach ukazane jest jak szybko i łatwo możesz wykupić OC przez Internet.

KROK 1: Przygotuj dokumenty

Podstawą jest przygotowanie niezbędnych dokumentów, które będą nam potrzebne podczas całego procesu. By kupić ubezpieczenie OC online warto mieć przy sobie:
– dowód rejestracyjny;
– prawo jazdy;
– numer PESEL;
– ostatnią posiadaną przez nas polisę.

KROK 2: Uzupełnij formularz

Następnym etapem będzie wypełnienie formularza. Pamiętajmy, by podawać tylko i wyłącznie prawdziwe informacje. Podstawą będzie przekazanie danych ubezpieczanego samochodu – marka i model pojazdu, rok produkcji, pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa. Nie jest niczym nadzwyczajnym wpisanie aktualnego i zakładanego średniego rocznego przebiegu auta. Oczywiście nikt nie wymaga tu od nas podania danych w dokładnością do 1 km. Wręcz przeciwnie – najczęściej mówimy o +/- 100 km. Naturalnie musimy spodziewać się dodatkowych pytań. Niekiedy należy wyjaśnić w jaki sposób użytkujemy nasz samochód, gdzie go parkujemy, czy zamierzamy często wyjeżdżać i korzystać z niego poza granicami naszego kraju.

KROK 3: Podaj dane właściciela pojazdu

Po podaniu niezbędnych informacji o naszym samochodzie należy uzupełnić dane właściciela auta. Głównie będzie to:
– data urodzenia;
– rok wydania pierwszego prawa jazdy;
– stan cywilny;
– datę, od której jest się właścicielem ubezpieczonego pojazdu;
– dane kontaktowe.

Z pewnością znajdziemy również pytania dotyczące naszego dotychczasowego ubezpieczenia OC, AC czy przyznanych zniżkach. Co ważne – jeśli w naszym dowodzie rejestracyjnym widnieje współwłaściciel samochodu to także i jego dane musimy podać w formularzu. To coś zupełnie normalnego. Takie praktyki są stosowane również u agentów czy w bezpośrednio w towarzystwach.

KROK 4: Wybierz najlepsza ofertę

Po uzupełnieniu formularza, a tym samym podaniu wszystkich niezbędnych informacji zazwyczaj musimy poczekać kilka sekund. W tym czasie system wyszuka i przedstawi nam najkorzystniejsze oferty. Większości z nas od razu uwagę skupia na wysokości składki. Warto jednak dokładnie i na spokojnie przejrzeć ukazane propozycje. Często tuż obok wspomnianej składki widnieją opcje o dodatkowych świadczeniach na jakie możemy liczyć wybierając daną ofertę. Co więcej – niektóre towarzystwa dają nam możliwość skomponowania własnego pakietu. Dzięki temu dodatkowo możemy zdecydować się na ubezpieczenie NNW czy ubezpieczenie szyb samochodu.

KROK 5: Opłać polisę

Na koniec nie pozostaje nam już nic innego jak opłacenie ubezpieczenia OC. Tę czynność również wykonamy przez Internet. Najpierw jednak musimy wybrać czy interesuje nas składka jednorazowa czy półroczna (opłacana w dwóch ratach). Zaraz po tym zostaniemy poproszeni o uiszczenie opłaty. Do wyboru z pewnością będziemy mieli kilka form płatności: przelew tradycyjny, przelew elektroniczny, karta kredytowa. Warto wspomnieć, że sam fakt, iż decydujemy się na ubezpieczenie OC online sprawia, że otrzymamy dodatkową zniżkę. Również na tym etapie będziemy poproszeni o podanie swoich danych. Głównie będzie to imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania i dane kontaktowe. A wszystko po to, byśmy mogli otrzymać polisę pocztą tradycyjną. Jednak coraz częściej widnieje druga opcja – otrzymanie polisy drogą elektroniczną. Dzięki temu możemy ją od razu wydrukować w domu.

Podsumowując, zakup polisy komunikacyjnej przez Internet nie jest trudnym zadaniem. Jeśli już miałeś okazje robić zakupy online to nie będzie stanowiło to dla Ciebie żadnego problemu. Przystępując do tej czynności pierwszy raz również powinieneś dać sobie radę. Cały proces jest niezwykle intuicyjny. Wystarczy, że będziesz uzupełniać dane i przechodzić do następnych etapów. Pamiętaj, by się nie spieszyć. Dokładnie czytaj pytania, a na spokojnie wybierz dla siebie najlepsze ubezpieczenie OC przez Internet.

Leave a Comment