Kredyty i pożyczki

Co to jest kredyt konsumencki?

Obecnie co drugi Polak spłaca kredyt, największy udział mają oczywiście kredyty hipoteczne, które stanowią większość. Decydując się na kredyt, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak dokładnie nazywa się taki produkt finansowy. Kredyt konsumencki to rodzaj finansowania, który nie jest przeznaczony dla każdego, warto wiedzieć czym jest.

Jak sama nazwa na to wskazuje kredyt konsumencki udzielny jest wyłącznie konsumentom, nie jest przeznaczony dla firm. Jego wartość nie może przekroczyć 255 550 złotych, ale nie została określona minimalna wartość takiego zobowiązania. Zasady udzielania kredytów konsumenckich regulują przepisy ustawy z 12. maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (ustawa obowiązuje od 18 grudnia 2011 r.) – dokument ten zastąpił obowiązującą wcześniej ustawę o kredycie konsumenckim z 20. lipca 2001 r.

W praktyce wygląda to tak, że kredytem konsumenckim nazywa się większość kredytów gotówkowych (sprawdź najlepsze kredyty gotówkowe na finansiero.pl), limitów na kartach kredytowych, kredytów ratalnych, a także pożyczek pozabankowych, które są udzielane osobom fizycznym. Kredytem konsumenckim nie można nazwać zobowiązania finansowego, które przekracza kwotę 255 550 złotych albo jest równy tej kwocie w innej walucie.

Jakie prawa ma kredytobiorca?

Bank wymaga od nas, jako kredytobiorców dotrzymania pewnych zasad, ale my również mamy swoje prawa i warto o tym wiedzieć. Pierwszą rzeczą jest prawo do rzetelnej reklamy, co oznacza, że jako klienci nie możemy zostawać wprowadzani w błąd. Każdy przekaz reklamowy, powinien zawierać przykład reprezentatywny z wyszczególnieniem całkowitych kosztów kredytu, wyliczenia muszą być pełne, powinna być podana również wysokość RRSO. Drugą rzeczą jest prawo do uzyskania formularza informacyjnego o kredycie, w tym wypadku możemy nieodpłatnie wziąć taki dokument, gdzie znajdują się wszystkie najważniejsze dane. Kolejną rzeczą jest bezpłatny projekt umowy kredytowej, możemy poprosić bank, aby sporządził dla nas umowę kredytową, możemy się z nią spokojnie zapoznać, jednocześnie nie jesteśmy zobowiązani do jej podpisywania.

Szukając kredytu konsumenckiego, mamy prawo do pełnej informacji kredytowej, doradca jest zobowiązany przedstawić nam wszystkie opłaty, nie może ukryć przed nami żadnej informacji. Jeżeli to zrobić możemy wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie umowy. Prawo do odstąpienia od umowy mamy do 14 dni, możemy to zrobić bez podana przyczyny.

Leave a Comment