Planowanie emerytalne

Jak zacząć oszczędzać pieniądze od zera?

Każdy z nas powinien mieć oszczędności, odkładanie pieniędzy jest bardzo ważne i warto to robić. Czy oszczędzania można się nauczyć? Odpowiedź brzmi tak, ale trzeba być systematycznym, konsekwentnym w działaniu.

Chociaż wiele osób twierdzi, że nie może zacząć odkładać pieniędzy, bo nie zarabia ich dostatecznie dużo, to prawda jest taka, że niskie dochody wcale nie są przeszkodą w gromadzeniu oszczędności. Odkładanie nawet niewielkich kwot jest opłacalne i przyczynia się do budowania solidnego zaplecza finansowego.

Jak zacząć oszczędzać?

Pierwszym krokiem w rozsądnym zarządzaniu własnym budżetem jest dokładne przeanalizowanie swoich przychodów oraz wydatków. Zawsze jest coś, z czego można zrezygnować, czasami ponosimy niepotrzebne koszty, które można wyeliminować i zaoszczędzić kilka złotych. Następnym krokiem jest ustalenie planu oszczędzania. Zastanówmy się ile realnie jesteśmy w stanie odłożyć i jakie kwoty miesięcznie możemy zaoszczędzić. Warto też ustalić sobie cel, do którego będzie można dążyć. Jeżeli nie będziemy mieć konkretnego pomysłu, na co zbieramy trudniej będzie nam utrzymać dyscyplinę.

Konto oszczędnościowe

Jeżeli mamy problemy z regularnością odkładania pieniędzy, warto zdecydować się na założenie konta oszczędnościowego (sprawdź najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe) oraz ustalenie przelewu stałego. W tym wypadku bank będzie pobierał pieniądze zaraz po tym, jak wynagrodzenie wpłynie na nasze konto. Dzięki temu nie będziemy widzieć, że ubywa nam pieniędzy z konta, po prostu od razu będziemy mieć mniej środków do dyspozycji. Konto oszczędnościowe zazwyczaj jest darmowe, jego główną zaletą jest to, że w każdej chwili możemy skorzystać ze zgromadzonych oszczędności nie martwiąc się o utratę odsetek.

Inwestowanie i pomnażanie pieniędzy

Gdy nasze oszczędzanie przyniesie nam większe sumy pieniędzy, warto pomyśleć o inwestowaniu, w końcu pieniądze powinny na siebie zarabiać, nie mogą leżeć i tracić na wartości. Jeżeli nie znamy się na finansach na tyle, żeby samemu podjąć właściwa decyzję dotyczącą inwestowania i pomnażania pieniędzy, można oddać sprawy w ręce doradcy finansowego, który nam w tym pomoże. Im wyższe ryzyko, tym wyższe zyski, także trzeba ustalić, jakie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść i ewentualnie, ile pieniędzy możemy stracić.

Oszczędzanie nie jest łatwe, to dobry nawyk, który niektórzy mają wyuczony od dziecka, a inny uczą się go dopiero w dorosłym życiu. Tak czy inaczej, warto oszczędzać. Posiadanie zaplecza finansowego to bardzo duży komfort.

Leave a Comment