Artykuły i poradniki

Jak zameldować się przez Internet?

Od 1. stycznia można zameldować się przez Internet, wystarczy złożyć elektroniczny wniosek o uzyskanie zameldowania. Poniżej znajdziecie instrukcję, jak szybko zameldować się bez wychodzenia z domu.

Pierwszy korkiem, jaki należy zrobić, aby móc się zameldować online, jest złożenie odpowiedniego formularza w systemie ePUAP, czyli w elektronicznej platformie usług administracji publicznej. Decydując się na uzyskanie meldunku za pośrednictwem Internetu, będziemy musieli założyć Profil Zaufany, czyli rodzaj elektronicznego podpisu potwierdzającego naszą tożsamość.

Jak założyć profil zaufany?

Założenie Profilu Zaufanego jest bezpłatne, można to zrobić online. Najprościej będzie zrobić to za pośrednictwem swojego konta bankowego (sprawdź oferty kont bankowych na finansiero.pl), obecnie większość banków umożliwia założenie takiego profilu. Wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej, tam bez problemu powinniśmy znaleźć formularz umożliwiający założenie takiego profilu. Następnie należy uzupełnić wniosek, wpisać odpowiednie dane i potwierdzić go przez kod SMS. Po założeniu Profilu Zaufanego można się do niego zalogować za pomocą bankowości elektronicznej, za pomocą hasła, albo certyfikatu kwalifikowanego.

Jak się zameldować przez internet?

Jeżeli już mamy Profil Zaufany, możemy przejść do meldunku, po zalogowaniu się na jego stronę, trzeba odnaleźć „Sprawy obywatelskie”, następnie wybieramy pobyt na jaki chcemy dokonać zameldowania. Wypełniamy formularz, dołączamy odpowiednie dokumenty – umowę najmu, jeśli mieszkanie jest wynajmowane, albo odpis z księgi wieczystej. Jeżeli nie mamy prawnego tytułu do mieszkania będziemy zobowiązani przedstawić oświadczenie właściciela lub osoby z tytułem prawnym do mieszkania, potwierdzające nasz pobyt w lokalu. Dokumenty można przesłać w formie skanu. Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie wniosku, następne czekamy na rozpatrzenie wniosku i to wszystko.

Obecnie zameldować można się w kilka minut, bez konieczności stania w wielogodzinnych kolejkach w urzędzie. Jest to bardzo dobre i co ważniejsze, bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Leave a Comment